Przepis znalazłam w jednej z australijskich gazet kulinarnych i od razu mnie zaciekawił więc przy najbliższej okazji wypróbowałam go w domu. Okazało się iż ta potrawa jest smaczna oraz co najważniejsze nie droga, prosta w wykonaniu oraz wg mnie zdrowa ponieważ zawiera dużo warzyw. Polecam wam wypróbować w domu i przekonać się że nie wiele trzeba żeby przygotować wartościowy posiłek na obiad lub na kolację. Uważam iż najsmaczniejszy jest jak podamy prosto z piekarnika razem z sałatką z pomidorów.
Placek ryżowy z warzywami. 5 jajek ( musza mieć pokojową temperaturę) 1 i 1/2 ugotowanego długoziarnistego ryżu, 1 średnia cukinia ( starta na jarzynowej tarce) 4 plastry wędzonego boczku ( może być gotowana szynka), 1/2 szklanki startego sera żółtego, Vegeta, pieprz do smaku.
Rozgrzać piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Naczynie żaroodporne wysmarować odrobiną tłuszczu i posypać bułką tartą. Boczek pokroić w drobną kostkę i lekko podsmażyć, ostudzić. Odcisnąć sok z cukinii, odsączyć wodę z kukurydzy Jajka roztrzepać oraz wymieszać razem z ugotowanym i ostudzonym ryżem ( najlepiej jak ryż jest ugotowany dzień wcześniej). Jajka, ryż, boczek, kukurydzę, cukinii, ser żółty oraz przyprawy wymieszać dokładnie w misce oraz przełożyć do przygotowanej formy. Piec około 20 minut lub do czasu kiedy zapiekanka ładnie się zarumieni. Najlepiej podawać na ciepło z sałatką pomidorową.
Moja rada: do tej zapiekanki można dodać również paprykę pokrojoną w cienką kostkę.
Ostatnio skusiłam się na to żeby zrobić Peanut butter ciastka które jakiś czas temu poczęstowała mnie moja sąsiadka od razu mi je posmakowały i oczywiście poprosiłam o przepis.. Te chrupiące ciastka są przepyszne i dosłownie się rozpuszczają w podniebieniu i muszę ostrzec iż należą do tych wypieków które nie kończą się na jednym zjedzonym ciastku lecz od razu chce się zjeść więcej. Jeśli lubisz lekko miękkie ciasteczka w środku to musisz trzymać tylko przez 10 minut w piekarniku. Jeśli jednak zdecydowanie wolisz dobrze upieczone i kruche to proponuję piec około 15 minut. Ciastka Peanut Butter. 125g margaryny lub masła, 275g peanut butter z kawałkami orzechów, 200g brązowego cukru, 1 jajko, 260g mąki zwykłej, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 110 nie solonych orzechów arachidowe ( niekoniecznie)
Masło utrzeć z peanut butter do czasu kiedy powstanie kremowa masa. Dodać brązowy cukier i ucierać aż masa będzie nieco blada Następnie wbić jajko ubijać do czasu kiedy się połączy z masą. Mąkę przesiać do masy razem z proszkiem do pieczenia. Na koniec wymieszać wszystko drewnianą łyżką bardzo dokładnie. Dodać orzechy arachidowe i ponownie wymieszać. Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni. Blaszki wysmarować tłuszczem, ułożyć papier do pieczenia. Ręce lekko oprószyć mąką, formować małe kuleczki. Układać na blasze zachowując około 3-4 cm odstępu. Spłaszczyć ciastka lekko za pomocą widelca. Piec około 15 minut jeśli chcesz żeby w środku były mięciutkie to wówczas trzymać około 10-11 minut.
Już dawno nie wstawiałam żadnego wpisu tutaj a to dlatego że ostatnio byłam dość zajęta zaliczaniem egzaminów. Cieszę się iż pozaliczałam wszystko pomyślnie i jestem wśród tych studentów którzy jako pierwsi mają z głowy martwienie się o to czy z dąży się przed końcem roku. Dziś podam przepis na ryż smażony który często robię kiedy mam za wiele czasu na gotowanie. Przepis prosty, niedrogi ale również i zdrowy! Smażony ryż wg mojego przepisu. 200 g ugotowanego dzień wcześniej ryżu 1/2 startej marchewki, 150 g kukurydzy z puszki, 150 g zielonego groszku, 4 jajka, 1 mały brokuł, cebula, 2 łyżki oleju, łyżka sosu sojowego, Vegeta, pieprz
Na patelni rozgrzać łyżkę oleju oraz z jajek usmażyć jajecznicę. Brokuł podzielić na małe różyczki i sparzyć wrzątkiem. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę, marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. W rondlu rozgrzać pozostały olej oraz podsmażyć cebulę na szklany kolor. Następnie dodać brokuł, marchewkę, zielony groszek, odsączoną kukurydzę i dusić wszystkie warzywa przez 5 minut. Potem dodać ryż, sos sojowy, usmażone jajka. Wszystko wymieszać i smażyć na małym ogniu przez około 5- 6 minut od czasu do czasu mieszając żeby nie potrawa nie przywarła do rondla. Pod koniec doprawić vegetą i pieprzem do smaku Podawać na ciepło.